MPSV rozhodně neplánuje rušit přechodnou pěstounskou péči

MPSV rozhodně neplánuje rušit přechodnou pěstounskou péči

Ministerstvo práce a sociálních věcí se v žádném případě nechystá rušit pěstounskou péči na přechodnou dobu, jak uvedla ministryně práce a sociálních věcí Mgr. Michaela Marksová, protože zkušenosti s tímto institutem jsou velice dobré. MPSV naopak hodlá tuto formu náhradní rodinné péče, která může trvat maximálně jeden rok, podporovat, a zvyšovat tak počet pěstounů na přechodnou dobu. „Jedinou velkou změnou, kterou oficiálně ministerstvo plánuje, je vypracovat zastřešující zákon, jehož smyslem je dát do centra pozornosti dítě a přizpůsobit služby a celý systém, který je okolo dítěte, právě dítěti. Dnes je tomu naopak, dítě se přizpůsobuje nastavenému systému a v některých konkrétních kauzách bychom našli prvky, které dítěti spíše ubližují, než aby mu pomáhaly," uvedla na tiskové konferenci k zahájení kampaně Právo na dětství ministryně Marksová. Při zpracovávání tohoto zákona bude MPSV potřebovat úzkou součinnost s Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy, pod které patří dětské domovy, s Ministerstvem zdravotnictví, kam patří kojenecké ústavy. „V neposlední řadě potřebujeme spolupráci s Ministerstvem spravedlnosti, protože jsou to vždy a jedině soudy, které rozhodují o tom, že dítě bude z rodiny odebráno," doplnila výčet spolupracujících resortů Marksová.

Kromě jiného ministryně ještě řekla, že MPSV podporuje, aby dítě zůstalo ve své původní rodině. K tomu je však zapotřebí, aby byla posílena sociální práce nebo byl zaveden systém sociálního bydlení. „Ač by to tak být nemělo, řada rodin se dostává do obrovských problémů právě kvůli tomu, že nedosáhne na důstojné bydlení," uvedla ministryně Marksová a dodala, že v případech, kdy už to opravdu není možné, aby dítě ve své rodině zůstalo, tak se především hledá v širší rodině,
u příbuzných. Když ani to není možné, tak potom je prioritou umístit dítě do náhradní rodinné péče.

Marksová také zmínila oblasti, které je třeba podporovat a rozvíjet. Jednou z nich jsou ještě stále služby pro rodiny v krizi. V některých krajích je dle slov ministryně stále ještě nedostatečná síť sociálních služeb pro rodiny s dětmi.

Protože MPSV často dostává dotazy, jak se staví k rušení kojeneckých ústavů a dětských domovů, vyjádřila se na konferenci ministryně i k tomuto tématu. „K rušení kojeneckých ústavů a dětských domovů bych chtěla říct, že řada kojeneckých ústavů se již transformovala na jinou formu péče, např. zaučují maminky v péči o děti atd. Já nevidím důvod, proč by zdravá miminka měla zůstávat
v nemocničním prostředí. Myslím si, že tam nepatří. Patří totiž do pěstounských rodin na přechodnou dobu," uzavřela Marksová.

Zdroj: Tisková konference MPSV dne 30. dubna 2015, zdroj fotografie: www.mpsv.cz

Diskutujte k tématu

Copyright © 2011 Vhled. o.s. Všechna práva vyhrazena. Jakékoli převzetí obsahu tohoto webu je možné jen se souhlasem jeho provozovatele.