Archív aktualit >

CVVM: Vláda se nedostatečně stará o sociální situaci rodin

09.01.2015

CVVM: Vláda se nedostatečně stará o sociální situaci rodin

Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM) v listopadu realizovalo výzkum, který zjišťoval názory občanů na vybraná opatření v rodinné politice. Tazatelé se reprezentativního vzorku, více než jednoho tisíce lidí, ptali například na to, jak se podle nich vláda stará o sociální situaci rodin s dětmi. Více než 50 % dotázaných odpovědělo, že nedostatečně, přičemž se jednalo převážně o občany, kteří hodnotí životní úroveň své domácnosti jako špatnou, dále rodiče se 2 a více dětmi či rodiče na mateřské dovolené. Devět z deseti Čechů souhlasí s tím, aby v každé základní škole byla provozována družina, dále aby byla podporována pružná pracovní doba a částečné úvazky pro rodiče s malými dětmi. Dále se respondenti také vyjádřili v tom smyslu, že by bylo potřebné zvýšit počet mateřských školek (89 %).

více

PF 2015

01.01.2015

PF 2015

Vážení přátelé,

dovolte mi, abych Vám jménem redakční rady Čí je dítě?

popřál do nového roku vše dobré.

Petr Najman, koordinátor projektu

více

Víte, že Čí je dítě? je i na sociální síti Facebook

08.12.2014

Víte, že Čí je dítě? je i na sociální síti Facebook

Pokud nechcete, aby Vám unikly důležité a zajímavé informace z oblasti ochrany práv dětí a náhradní péče, přidejte si nás mezi své oblíbené stránky na sociální síti Facebook. Najdete nás na www.facebook.com/cijedite. Děkujeme

více

V Česku stále dochází k diskriminaci v přístupu ke vzdělání

24.11.2014

V Česku stále dochází k diskriminaci v přístupu ke vzdělání

Veřejná ochránkyně práv konstatuje, že děti romského původu reprezentují přibližně třetinu žáků vzdělávaných podle upraveného vzdělávacího programu pro žáky s lehkým mentálním postižením, přestože podíl Romů v populaci je odhadován maximálně na tři procenta. Tato situace přetrvává i sedm let po vydání rozsudku Evropského soudu pro lidská práva ve věci D. H. a ostatní proti České republice, který odsoudil Českou republiku za nepřímou diskriminaci romských dětí z Ostravska v přístupu ke vzdělání. „Česká politická reprezentace byla celých sedm let po vynesení odsuzujícího rozsudku pasivní a nechtěla problém diskriminace ve vzdělání řešit. Problém se tak jen prohluboval,“ doplnila ombudsmanka Mgr. Šabatová, Ph.D.

více

Seminář: Vliv ústavní výchovy na školní úspěšnost dětí

20.11.2014

Seminář: Vliv ústavní výchovy na školní úspěšnost dětí

Člověk v tísni ve spolupráci s Univerzitou Palackého v Olomouci pořádá 25. listopadu 2014 v Praze seminář na téma Vliv ústavní výchovy na školní úspěšnost dětí.  Seminář je primárně určen pro učitele škol, které žáci nebo studenti z ústavní výchovy navštěvují. Lektoři během semináře účastníky seznámí například se specifickými aspekty vzdělávání žáků a studentů z ústavních zařízení, ale především s tím, jak vyrovnávat handicapy těchto dětí při vzdělávání, jak napomáhat jejich začleňování do běžných základních a středních škol a jak vhodně kombinovat sociální a vzdělávací intervence.

více

Výzkum ukázal potřebnost systémových změn v péči o děti

19.11.2014

Výzkum ukázal potřebnost systémových změn v péči o děti

Ve čtvrtek 13. listopadu 2014 proběhla v Praze celostátní konference Střediska náhradní rodinné péče, která se věnovala závěrům výzkumného šetření náhradní rodinné péče u nás z pohledu přímých aktérů a české společnosti. Základními cíli projektu bylo zmapování situace systému NRP, potřeb dětí a rodičů a služeb pro náhradní rodiče. Realizátoři výzkumu taktéž představili několik doporučení pro praxi. Zmínit lze například posílení počtu terénních pracovnic orgánů sociálně-právní ochrany dětí, zahrnutí adoptivních rodin do systému podpory, řešení podpory mladistvých odcházejících z náhradní péče. Kromě doporučení pro praxi zazněla i řada systémových doporučení. Z těch lze uvést například vytvoření jednotné koncepce péče o dítě a rodinu a stanovení jednotné instituce, zavedení dětského ombudsmana nebo širší zapojení subjektů mimo oblast státní správy a samosprávy do procesu náhradní rodinné péče.

více

Marksová: Je třeba co nejvíce podporovat rodičovskou péči

12.11.2014

Marksová: Je třeba co nejvíce podporovat rodičovskou péči

Letos si připomínáme 25. výročí přijetí Úmluvy o právech dítěte. Při této příležitosti Ministerstvo práce a sociálních věcí uspořádalo na začátku listopadu v Emauzském opatství mezinárodní konferenci. Kromě ministryně práce a sociálních věcí Mgr. Michaely Marksové na konferenci vystoupil například ministr pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu JUDr. Jiří Dienstbier, náměstek ministra školství, mládeže a tělovýchovy JUDr. Petr Mlsna nebo veřejná ochránkyně práv Mgr. Anna Šabatová, Ph.D. Ze zahraničních hostů vystoupila například Dr. Maria Herczog, ředitelka organizace Eurochild s příspěvkem k nejlepšímu zájmu dítěte nebo Geoffrey Shannon z Komise pro evropské rodinné právo s příspěvkem „Zkušenosti zvláštního zpravodaje pro ochranu práv dětí v Irsku“. Zahraniční hosty doplnily právničky Helena Hofmannová s příspěvkem o judikatuře Ústavního soudu z pohledu čl. 12 Úmluvy a Pavla Boučková, která se zaměřila na aktuální problémy z pohledu zákazu diskriminace dle čl. 2 Úmluvy.

více

Aktuální otázky rodinné politiky představí konference

10.11.2014

Aktuální otázky rodinné politiky představí konference

Nejen na Ministerstvu práce a sociálních věcí diskutují o chystaném zákonu o sociálních pracovnících (tzv. profesním zákonu). Tématu sociálních pracovníků, jejich roli, nárokům, které jsou na ně při práci kladeny, se bude věnovat i konference organizace Domus – Centrum pro rodinu. Konference se uskuteční v západočeské metropoli ve dnech 27. a 28. listopadu 2014. Letos se jedná již o pátý ročník konference. V dřívějších letech byly stěžejními tématy například sanace rodiny, práce s problémovými dětmi, profesionalizace náhradní rodinné péče nebo individuální plány ochrany dětí.

více

MPSV představilo Strategii sociálního začleňování

05.11.2014

MPSV představilo Strategii sociálního začleňování

Ministerstvo práce a sociálních věcí zveřejnilo Strategii sociálního začleňování na roky 2014 – 2020. Tato strategie v oblasti dětí a rodin zmiňuje například to, že v ČR představují děti a rodiny s dětmi podstatnou skupinu významně ohroženou chudobou a sociálním vyloučením. Nedílnou součástí koncepce sociálního začleňování ohrožených rodin je účinný systém sociálně-právní ochrany dětí, založený na multidisciplinární spolupráci odborníků, dítěte a členů rodiny, a zejména posun v poskytování služeb od ústavní péče k péči ambulantní a terénní. Strategie chce pomocí konkrétních opatření zajistit dostupné, provázané a kvalitní služby pro rodiny, děti a mládež, posílit ekonomickou stabilitu rodin a jejich samostatnost s důrazem na svobodu volby rodinné strategie, zejména v oblasti slaďování profesního, rodinného a osobního života.

více

Tipy na zajímavé akce s tématikou ochrany práv dětí a NRP

29.10.2014

Tipy na zajímavé akce s tématikou ochrany práv dětí a NRP

V první polovině listopadu se uskuteční minimálně tři zajímavé akce k problematice práv dětí a náhradní rodinné péče. Tou první je konference připomínající 25. výročí přijetí Úmluvy o právech dítěte. Konference s přednáškami českých i zahraničních odborníků o právech dítěte, zejména o nejlepším zájmu dítěte, participaci dítěte či ochraně před diskriminací pořádá Ministerstvo práce a sociálních věcí. Druhou akcí je seminář o náhradní rodinné péči v praxi, který pořádá organizace LUMOS ve spolupráci s poslankyní MUDr. Gabrielou Peckovou. Na semináři vystoupí mimo jiné zástupce Ministerstva práce a sociálních věcí ČR a zahraniční experti ze Slovenska a Velké Británie.  Třetí akcí je konference Střediska náhradní rodinné péče v rámci projektu Centra podpory náhradní rodinné péče. Konference bude věnována závěrům výzkumného šetření náhradní rodinné péče u nás z pohledu všech zúčastněných aktérů.

více

Copyright © 2011 Vhled. o.s. Všechna práva vyhrazena. Jakékoli převzetí obsahu tohoto webu je možné jen se souhlasem jeho provozovatele.