Zařízení v Pardubickém kraji tvoří transformační plány

Zařízení v Pardubickém kraji tvoří transformační plány

Pardubický kraj jako jeden z mála využil příležitosti, kterou nabídly EHP fondy v rámci programu CZ04 – Ohrožené děti a mládež, a zapojil se do otevřené výzvy zaměřené na vytvoření komplexního plánu transformace pobytové péče o děti. Kraj do procesu tvorby transformačních plánů zahrnul osm příspěvkových organizací, které pečují o ohrožené děti. Jedná se o tři dětská centra a pět dětských domovů. „Ředitelé a zaměstnanci zmíněných zařízení se budou sami podílet na zpracování transformačních plánů, takže budoucnost jednotlivých zařízení záleží i na nich samotných. Předpokládám, že díky jejich vysoké odbornosti a znalosti potřeb dětí budou případné změny v poskytování služeb ku prospěchu celého systému péče o ohrožené děti,“ doplnila Ing. Helena Zahálková, vedoucí odboru sociálních věcí Krajského úřadu Pardubického kraje.

V prvotní fázi procesu transformace zamýšlí kraj kromě tvorby transformačních plánů vytvořit a zrealizovat komunikační strategii transformace, vytvořit a zrealizovat vzdělávací aktivity pro zaměstnance příspěvkových organizací, odbornou i širší veřejnost. Klíčovým prvkem procesu transformace je vyhodnocení potřeb dětí v zařízeních. Na základě tohoto vyhodnocení by se následně mělo plánovat umístění pro jednotlivé děti i rozvoj potřebných služeb.

Důležitou součástí projektu jsou i analýzy. Kraj chce od externího dodavatele, který vzejde z výběrového řízení, zpracovat následující analýzy:

  • Analýzu opatření, služeb a umístění nutných pro prevenci příjmů nových dětí do zařízení
  • Analýzu hmotných zdrojů v zařízeních
  • Analýzu lidských zdrojů v zařízeních
  • Analýzu potřeb, zdrojů a postojů v komunitě ve vztahu k ohroženým dětem a rodinám v Pardubickém kraji
  • Právní analýzu

„Předpokládáme, že díky projektu se nám podaří vytvořit plán potřebných služeb pro ohrožené děti a ohrožené rodiny s dětmi v rámci celého kraje, a to nejen ústavních pobytových služeb. V současné době na území kraje fungují poskytovatelé sociálních služeb, kteří poskytují vedle rané péče také sociálně aktivizační služby pro rodiny s dětmi. Díky těmto službám může více dětí zůstávat ve svých biologických rodinách, a nemusí tak být umisťováno do „ústavních“ zařízení. Vedle těchto služeb je potřeba zajistit i specializované služby pro děti se specifickými problémy, a to jak služby pobytové, tak i služby ambulantní a terénní,“ uvedla Ing. Helena Zahálková.

Zdroj informací: www.mfcr.cz, e-mail od Ing. Zahálkové, zdroj fotografie: www.pixmac.cz

Diskutujte k tématu

Copyright © 2011 Vhled. o.s. Všechna práva vyhrazena. Jakékoli převzetí obsahu tohoto webu je možné jen se souhlasem jeho provozovatele.