Jak funguje v Česku Systém včasné intervence?

Jak funguje v Česku Systém včasné intervence?

Institut pro kriminologii a sociální prevenci vydal publikaci autorského týmu PhDr. Markéty Štěchové a PhDr. Kazimíra Večerky, CSc. s názvem „Systémový přístup k prevenci kriminality mládeže“. Publikace usiluje o reálné zhodnocení zavádění, rozvoje a využívání systému včasné intervence (SVI). Podle webových stránek Prevence kriminality v České republice, které provozuje Ministerstvo vnitra ČR, je Systém včasné intervence mezirezortní projekt, jehož cílem je prevence rizika kriminálního vývoje dětí a mladistvých, ochrana dětí před trestnou činností, před týráním, zneužíváním a zanedbáváním a humanizace a debyrokratizace práce s dětským klientem a jeho rodinou.

Publikace vychází z výsledků výzkumu s názvem „Systém včasné intervence jako nástroj omezování kriminality“. V rámci tohoto výzkumu bylo zjištěno například to, že většina klientů (63 %) byla do SVI zařazena z důvodu poruch chování, menší část (26 %) kvůli problematickému chování sociálního okolí, většinou vychovatelů. Problémoví jedinci jsou nejčastěji nahlašováni pracovníkům orgánů sociálně-právní ochrany Policií ČR ( 49 %), podstatně méně často školou (18 %).

Publikace uzavírá problematiku včasné intervence tím, co jednoznačně vyplynulo z provedených šetření. Jde o tyto závěry:

  1. systémový přístup k řešení asociálního chování mladých lidí je velmi prospěšný,
  2. zkušenosti ukazují, že preventivní práce má největší šanci na úspěch v co nejranějším věku dítěte, proto je na problematické chování dítěte a jeho rodiny třeba reagovat co nejrychleji
  3. SVI je založen na správných principech, ale že jejich naplňování je velmi náročným úkolem.

Celá publikace je volně ke stažení na této stránce.

Zdroj: http://www.ok.cz/iksp, www.prevencekriminality.cz

Diskutujte k tématu

Copyright © 2011 Vhled. o.s. Všechna práva vyhrazena. Jakékoli převzetí obsahu tohoto webu je možné jen se souhlasem jeho provozovatele.